Niektorí možno ešte stále uvažujete ako začať s jogou, prípadne skúšate cvičiť doma podľa videí na Youtube. Niektorí sme možno začali s cvičeniami v parku počas leta, (podobne ako my vo Flexity 🙂 a postupne si našli svoje joga štúdio.
Ľudia sa niekedy obávajú, že by boli na hodine v štúdiu „najhorší z triedy“ čo môže istú dobu odrádzať prvú návštevu. Ak máte obavy niekedy je dobré sa len tak zastaviť vo vybranom štúdiu, popýtať sa na hodiny, pozreť si priestory, nasať atmosféru a potom prísť v kľude na úvodnú hodinu. Nikto z neba učený nespadol, preto sa netreba obávať. Joga nie je žiadna súťaž. Zo začiatku môže byť náročné vybrať si z takej širokej palety rôznych štýlov jogy a zorientovať sa. Našťastie dnes mnoho joga štúdií označuje svoje hodiny ako „pre začiatočníkov“ a nemusíte sa báť, že by ste to nezvládli 🙂
3 tipy pre výber svojho joga štúdia
Pri výbere sú dôležité nasledovné veci
- lokalita
- komunita
- ponuka hodín
Lokalita znie celkom samozrejme. Treba mať na mysli to, že benefit z cvičenia prichádza praxou a hlavne pravidelnosťou. Myslite na to, aby ste dokázali na dané miesto chodiť pravidelne počas celého roka a vytvorili si tak pozitívny zvyk, ktorý vás podrží a nasmeruje na cvičenie aj keď bude myseľ vymýšľať výhovorky 🙂
Komunita predstavuje ducha miesta. Správna komunita môže byť pre vás opäť ďalšia motivácia prečo nevynechať svoju pravidelnú hodinu. Na jednu stranu vás môžu ostatní posúvať svojim vlastným príkladom, či už tichým alebo slovným. Neskôr na druhú stranu môžete vy sami byť inšpiráciou pre niekoho druhého, kto práve s jogou začína. Práve v komunite máte oveľa viac možností prejavovať a trénovať svoju nesebeckosť.
V štúdiách kde máte aj možnosť malého občerstvenia, posedenia býva komunita pevnejšia, ľudia sa tu častejšie zdržujú, máte viac príležitostí sa porozprávať. Ak si chcete prehĺbiť vedomosti o jogovej filozofii, strave, meditácii a ďalších aspektoch spojených so štúdiom jogy, nájdete ich skôr v špecializovaných joga štúdiách ako klasických fitnescentrách, ktoré majú širšiu ponuku cvičení. Učitelia, ktorí sa venujú viac aj ne-fyzickým praktikám ako chanting, vedené meditácie, mantry a pod. Často okolo seba priťahujú aj podobných ľudí, preto sa tu budete cítiť viac „doma“. Keď uprednostňujete najmä fyzický aspekt cvičenia, spevnenie tela spýtajte sa ako hodiny daného inštruktora prebiehajú, aby ste zistili, či vám to sedí a cvičenie neobsahuje prvky, s ktorými nie ste stotožnení. Nezáleží na tom, či sa venujete celej 8 dielnej ceste jogy alebo vám stačia asany, dôležité, že ste sa rozhodli urobiť niečo pre seb a pre svoje zdravie. Možno sa po čase cvičenia budete mať chuť spoznať aj iné stránky jogy. Ponuka je dnes veľmi široká.
Dnes už takmer každé štúdio ponúka viacero typov jogy, takže môžete časom vyskúšať viacero štýlov a doplniť tak svoj pohľad na jogu ako komplexný systém pre človeka. Niektoré typy sa zameriavajú viac na konkrétne časti tela, preto je zmena niekedy prospešná a môže vám pomôcť opäť posunúť svoje hranice aj v cvičení a chápaní jednotlivých asán. Joga je natoľko boahatá, že by ste nadobudli pocit, že ste už dosiahli čo sa dalo. Hranice tela dokážeme posúvať do určitého veku, hranice svojho ducha sú však neobmedzené vekom.
10 joga cvikov pre začiatočníkov, ktoré budete cvičiť v každom joga štúdiu
Pohľad do histórie moderných joga štúdií
Koncom 19. a začiatkom 20. storočia začali na Západ cestovať jogínsky majstri z Indie, ktorí si rýchlo pritiahli množstvo pozornosti a nasledovníkov. Písal sa rok 1893 kedy Swami Vivekananda predniesol svoje učenie o joge v priestoroch Parlamentu Náboženstiev v Chicagu. Usilovnou prácou učiteľov T. Krishnamacharyu, Swami Sivanandu a ďalších sa systém Hatha joga silno spopularizoval v Indii. Krishnamachaya otvoril prvú školu Hatha jogy v Mysore v roku 1924 a v roku 1936 Sivananda založil Divine Life Society na pobreží rieky Gangy. Po odchode z Indie sa populárna herečka s umeleckým menom Indra Devi rozhodla založiť joga štúdio v Hollywoode v roku 1947. Indra bola žiačkou T. Krishnamacharyu a osvojila si systém Hatha jogy. Vo svojej výučbe západniarom prezentovala jogu ako systém pozícií, stravovacích návykov a mentálnej relaxácie, ktorý pomáha proti starnutiu a chorobám.
Pôvodný termín, akým sa označuje miesto, kde sa praktizuje joga je Shala. V preklade zo sanskrtu toto slovo znamená „dom“. Tento pojem je zaužívaný najmä v Ashtanga joge, kde Shala znamená „dom jogy“. Dnes používame termín joga štúdio.
Prajeme, aby si každý našiel svoj domov jogy, v ktorom sa bude rozvíjať jeho telo aj duch od Jama po Samadhi.
Namasteee